NAGRODY

ZESTAW WYSTAWOWY

XX MIĘDZYNARODOWY KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY „ZAWSZE ZIELONO, ZAWSZE NIEBIESKO” TORUŃ 2019

W załącznikach znajduje się regulamin konkursu oraz deklaracja uczestnictwa. 

Regulamin konkursu znajduję się w załączniku  

oraz do pobrania deklaracja uczestnictwa 

statut GiOPTD

Dwudziestą, jubileuszową edycję Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” zdominowały ogrody. Były one głównym tematem tegorocznego, organizowanego od prawie czterdziestu lat przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka konkursu.

Motyw ogrodu pojawiał się zarówno z barwnych kompozycjach malarskich, jak i grafikach, a nawet małych formach rzeźbiarskich. Temat ten był pretekstem do własnych przemyśleń, interpretacji, zaskakujących skojarzeń. Dla jednych ogród to miejsce kontaktu z naturą, z bogatym światem roślin i zwierząt, dla innych bezpieczna przestrzeń relaksu i zabawy, dla jeszcze innych podróż do krainy wyobraźni. Wyobraźni, która sprawia, że prezentowane na wystawie pokonkursowej prace dzieci i młodzieży z różnych, często bardzo odległych stron świata są tak niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju.

W czwartek 17 października w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Wśród nagrodzonych są dzieci i młodzież z wielu krajów, różnych obszarów kulturowych, uczniowie szkół podstawowych i średnich, przedszkoli, uczestnicy zajęć w placówkach oświatowych, instytucjach kultury, prywatnych pracowniach, autorzy prac plastycznych między innymi z Argentyny, Azerbejdżanu, Chin, Czech. Łotwy, Indii, Meksyku, Peru, Rosji, Słowacji, Ukrainy. W tym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć dzieci z Polski, młodych artystów z Bydgoszczy, Katowic, Krosna, Mielca, Rybnika, Dąbrowy Górniczej, Torunia i kilku innych ośrodków. 

Oprócz przyznanych stu nagród indywidualnych, trzy instytucje zostały wyróżnione specjalnymi nagrodami za najciekawsze kolekcje prac. Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego uhonorowana została High School of Fine Arts Nicolae Tonitza w Bukareszcie. Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia otrzymała Sampath Rekha International Art Academy w Gothatuwa New Town (Sri Lanka), a Nagroda Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka trafi do Studia ACM w Gliwicach.

Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka (Rynek Nowomiejski 17 oraz Kościuszki 41/47) do 7 grudnia 2019 r.