XXI Międzynarodowe Biennale Grafiki Grafiki Dzieci i Młodzieży jest konkursem organizowanym przez toruńską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło ponad 10 tysięcy prac graficznych z Europy, Azji i obu Ameryk. Międzynarodowe jury przyznało 80 nagród indywidualnych w pięciu kategoriach wiekowych oraz trzy nagrody dla placówek za kolekcję prac. Na wystawie można zobaczyć niecały tysiąc prac z 39 krajów świata, niektórych bardzo odległych.

Biennale organizowane od przeszło 40 lat, jest konkursem z tradycjami oraz znaczącym wydarzeniem artystycznym przeznaczonym dla dzieci i młodzieży z całego świata. Jest również sporym wyzwaniem dla uczniów, ale i wszystkich instruktorów i nauczycieli, którzy muszą sprostać czasem trudnym wymaganiom warsztatowym.

Na tegorocznej wystawie można zobaczyć prace wykonane w różnorodnych tradycyjnych technikach graficznych takich jak: linoryt, monotypia, papieroryt, kolografia, litografia, serigrafia, akwaforta czy akwatinta, ale i grafiki komputerowe, które są coraz bardziej popularną formą wykorzystywaną zarówno przez dzieci jak i młodzież.

Oprócz czarno białych, zrównoważonych prac pokazujemy cały szereg grafik w różnorodnych, stonowanych, ale i też intensywnych kolorach, obok dziecięcych, barwnych przedstawień zwierząt czy ludzi znajdują się dojrzałe oraz poważne portrety, grafiki przedstawiające sceny z życia codziennego czy przedstawienia abstrakcyjne.

Wystawa pokazuje, że grafika niegdyś kojarzona tylko z poważną bielą i czernią obecnie ma zupełnie inne, zaskakujące oblicze. Prezentujemy bogactwo ciekawych i zadziwiających rozwiązań plastycznych oraz różnorodność tematów. Z jednej strony widzimy prace w miniaturze, a z drugiej wielkoformatowe, przy lekkich i swobodnych pracach najmłodszych artystów, precyzyjne skomponowane prace młodzieży.

Obok grafik z Bułgarii, Czech, Słowacji, Polski i innych krajów europejskich można obejrzeć prace młodych twórców z krajów egzotycznych i odległych takich jak: Meksyk, Chiny, Tajlandia, Sri Lanka czy Singapur. Po raz pierwszy na konkurs otrzymaliśmy prace dzieci z Malezji i Chile.

Wystawę pokonkursową można oglądać w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim do 3 grudnia natomiast w filii galerii do 11 grudnia. Serdecznie zapraszamy.

 

WYNIKI DO POBRANIA:

SPIS AUTORÓW WYSTAWIONYCH PRAC – PDF

SPIS AUTORÓW NAGRODZONYCH – PDF