BIAŁO-CZERWONE – UŁOŻONE
Czy wiecie, ze w polskiej fladze nie zawsze stosowano ten sam odcień czerwieni? Dawno temu był to karmazyn, potem przez jakiś czas używano cynober a teraz odcień ten ponownie zbliżył się do karmazynu. Jeśli jeszcze nie znacie tych nazw, z pewnością znajdziecie je w Internecie. Zapamiętywanie tych wyrazów nie jest jednak tak ważne jak to, żeby umieć dostrzegać różnice w odcieniach danego koloru. Poza tym można szukać prostszych określeń, takich jak; kolor malinowy, pomidorowy czy buraczkowy. Z bielą też bywa ciekawie. Wystarczy porównać kartki z kilku różnych bloków, żeby zobaczyć, że nie jest to ta sama biel. Poniższe ćwiczenie pozwoli Wam odkryć wiele odcieni w obrębie tych dwóch kolorów.
- ZGROMADŹ CZERWONE I BIAŁE PRZEDMIOTY – To może być ciekawe doświadczenie domowego zbieracza, pod warunkiem że o swoich poszukiwaniach poinformujecie rodziców. Jeśli mamie nie znikną nagle nożyczki a tacie śrubokręt, to może i oni włączą się do zabawy.
- CZERWONE NA BIAŁYM – potrzebny będzie biały podkład. Jeśli nie macie w domu brystolu można użyć jakiejś tkaniny, ręcznika a nawet ubrania. Z pozbieranych czerwonych przedmiotów układamy kompozycję. Sami decydujecie, czy będzie ona coś przedstawiać czy będzie czysto abstrakcyjna.
- BIAŁE NA CZERWONYM – To sytuacja odwrotna do poprzedniej, więc postępujemy analogicznie. Ciekawe, w którym przypadku udało Wam się uzbierać więcej ciekawych elementów.
- BIAŁE NA BIAŁYM I CZERWONE NA CZERWONYM – Ten układ może się Wam wydać dziwny ale może być też najbardziej ciekawy. Na sąsiadujących ze sobą podkładach – czerwonym i białym – układamy kompozycje z przedmiotów o tej samej barwie co podłoże. Od Was zależy, co wyczarujecie z tych elementów. A na koniec, jak zwykle, poprosimy o sfotografowanie Waszych kompozycji i wysłanie ich na nasz adres filia@galeriadziecka.com. Będzie to rozumiane jako zgoda na ich publikację na naszej stronie internetowej.