Gdy dzień staje się dłuższy od nocy, temperatura powietrza wzrasta, śnieg topi się na dobre, zieleń coraz bardziej nas otacza, a chęć do dłuższych spacerów się wzmaga, wtedy czujemy, że nadchodzi wiosna. Ta przewrotna, jeszcze mieszająca się z zimą, ale ulotna pora roku wkracza zwartym, mocnym krokiem w mury filii Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy ul. Kościuszki 41/47. Tytułowy motyw przejawia się na wiele sposobów w twórczości młodych ludzi pochodzących z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Indii, Mołdawii, Polski, Rosji, Słowacji, Turcji i Ukrainy.

Budząca się przyroda, ogromna ilość zieleni, blask pierwszych mocnych promieni słonecznych, ciepły wiatr, coraz to bardziej ubarwiony pejzaż, zwyczaje, tradycje i obrzędy, zwykłe czynności, pierwsze po zimie prace w ogrodzie; bielenie drzew, sadzenie roślin i te już bardziej zaawansowane; podlewanie, doglądanie i pielęgnacja wzrostu roślin, umajone łąki, rozmaite wiejskie obrazy, różnorodne zwierzęta; ptaki i owady. W prezentowanych pracach przeważają prace malarskie w technikach: gwasz, akwarela, tempera i techniki olejne, ale znajdziemy również przykłady grafiki: linoryty, gipsoryty.

Cała wystawa utrzymana jest w bogatej kolorystyce, która zdecydowanie zachęca do pochylenia się nad tą propozycją kulturalną.