10 grudnia 2015 roku w budynku Galerii przy Rynku Nowomiejskim 17 w Toruniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy podsumowującej projekt ŚWIATŁOPODGLĄD. Zainspirowani decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanawiającej rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło przygotowaliśmy w naszej Galerii eksperymentalny program edukacyjny, który w przystępny, a zarazem przyjemny sposób miał przybliżyć dzieciom i młodzieży różne zagadnienia dotyczące istoty światła, jego obecności w naszym życiu, a przede wszystkim w sztuce współczesnej. Nazwaliśmy go ŚWIATŁOPODGLĄD i rzeczywiście przez wiele miesięcy realizacji programu wraz z uczestnikami warsztatów podglądaliśmy światło. Nie była to jednak tylko bierna obserwacja, ale aktywna, twórcza zabawa plastyczna, w trakcie której powstało wiele niezwykłych realizacji, które można zobaczyć na wystawie. Kreując swoje świetlne obiekty, instalacje, kolaże, witraże, przygotowując performances, młodzi twórcy wykorzystywali zarówno światło naturalne, jak i sztuczne, światło białe i kolorowe, widzialne i ultrafioletowe, światło odbite, rozszczepione, światło dynamiczne i statyczne, zatrzymane na ścianie, na ekranie, w kropli wody, w bańce mydlanej. Czasem światłu towarzyszył cień i wtedy była to zabawa w chiński teatr. W poszukiwaniu światła uczestnicy warsztatów wyruszali w plener, odwiedzili planetarium, brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Światła SKYWAY i pokazie laserowym w Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY. Niekiedy zamykali się w ciemni fotograficznej, gdzie tworzyli swoje heliografie, luksografie i fonity.

Przeprowadziliśmy ponad czterdzieści warsztatów. Wzięło w nich udział 991 osób – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz dzieci z przedszkoli. Z naszą propozycją docieraliśmy do różnych, większych i mniejszych ośrodków województwa kujawsko-pomorskiego. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy artystów, pedagogów z Katowic, Łodzi, Poznania i Torunia.

Światło było nie tylko inspiracją, narzędziem, ale też tworzywem, ważnym elementem powstałych na zajęciach prac. Niektóre z nich świecą w ciemności, inne błyszczą, jeszcze inne należy oglądać w świetle UV. Ze względu na naturę światła wiele działań warsztatowych miało charakter efemeryczny – pozostała po nich dokumentacja fotograficzna, która wraz z niezwykłymi obiektami oraz malarskimi, rysunkowymi i graficznymi opowieściami o świetle jest zapisem naszej wspólnej, dzieci i dorosłych plastycznej przygody, którą razem przeżyliśmy.

Zapraszamy do oglądania wystawy od 10 grudnia 2015 roku do 23 stycznia 2016 roku w Galerii przy Rynku Nowomiejskim 17 w Toruniu.

Projekt dofinansowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

mkidn logo jpg        logo UM jpg