W 2018 roku w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz w szkołach, przedszkolach i ośrodkach na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się realizacja programu plastyczno-edukacyjnego BAŚNIOzbiory. W warsztatach przeprowadzonych przez plastyków Toruńskiej Galerii oraz przez osoby zaproszone do programu wzięło udział ponad 700 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów były różnorodne baśnie, historie, legendy z terenów całej Polski. Warsztaty miały za zadanie przybliżyć uczestnikom ciekawe opowieści będące częścią dziedzictwa kultury naszego kraju. Szukaliśmy i poznawaliśmy zarówno etymologię polskich nazw miast czy wsi jak i opowieści, które zawierają w sobie stare, ludowe mądrości i morały, odkryliśmy wiele prawd przekazywanych z dziada pradziada.

Czy wiecie jak powstały Mazurskie Jeziora albo Karpaty? Jak wygląda Stalowy jeż pochodzący z wiersza Jana Brzechwy? Kim był Król Ryb, Szeptunka albo Meluzyna?

Na wystawie można zobaczyć realizację ze wszystkich warsztatów. Przed Wami do obejrzenia między innymi czarne, pierzaste kruki pochodzące z legendy o „Siedmiu krukach”, Mazurskie, turkusowe jeziora, stwory przypominające koguty ze skrzydłami bazyliszka mieszkające w jednej z krakowskich kamienic, Smoki z naszej epoki, czy spoglądające bacznym wzorkiem wizerunki góralskich zbójników.

Czerpiąc inspiracje zarówno z literatury jak i przekazywanych słownie historii i opowieści z najdalszych zakątków Polski wspólnie stworzyliśmy nowe, baśniowe historie przełożone na język plastyczny. Sięgnęliśmy po całą gamę ciekawych i różnorodnych technik plastycznych zaczynając od rysunku a na animacji czy happeningu kończąc.

Wszystkie opisy warsztatów wraz ze zdjęciami prac możecie znaleźć w katalogu. Zapraszamy także do wspólnej plastycznej zabawy z zeszytem twórczym zaprojektowanych specjalnie dla Was – uczestników naszej baśniowej przygody.

Wystawę można oglądać do 17 stycznia 2019 roku w siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Zapraszamy!