Najbliższe tygodnie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka będą miały iście rodzinny charakter. Wszystko z powodu Wystawy Familijnej, podczas której zaprezentują się trzy pokolenia artystycznych rodzin — babcie, dziadkowie, rodzice i oczywiście dzieci. Prace każdej familii mają zupełnie odmienny charakter, różnią się zarówno treścią jak i formą, także formatem, który (co zaskakujące) często rośnie razem z wiekiem autorów. Wszystkich uczestników wystawy łączy zamiłowanie do rejestrowana swoich przeżyć i emocji za pomocą linii, plamy i koloru.

Najliczniejszą rodziną w tej edycji Wystawy Familijnej jest bez wątpienia rodzina Kokotów. Artystyczny ogień w ognisku rodzinnym wskrzesił Michał Kokot — członek legendarnej, toruńskiej grupy fotograficznej Zero-61. Odbiciem jego ekscentrycznej natury oraz szerokiego spektrum działań artystycznych są obecne prace dzieci i wnuków. Najmłodszym artystą rodu Kokotów jest Marcin w wieku 7 lat, który na wystawie zaprezentuje swoją najnowszą pracę o tematyce piłkarskiej.

W ekspozycji nie zabraknie także rodzin wykładowców toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych. Anna Kola wraz ze swoimi dwiema córkami — Joanną i Magdaleną, zaprezentują zestaw prac złożony z fotografii oraz malarstwa. Szereg różnorodnych prac przedstawiają Witold Pochylski z córką Polą, synami — Łukaszem Kajetanem, Wojciechem i wnukiem Tymonem. Nie zabraknie także absolwentów UMK w Toruniu. Aneta Urbańska i jej syn Bruno pokażą pełne poezji malarstwo opowiadające o codziennym życiu autorów. Najmłodszym uczestnikiem wystawy będzie 2-letni Stanisław Tołoczko. W sumie w piątej już Wystawie Familijnej bierze udział 39 osób – starszych, młodszych i najmłodszych artystów. „Jedna kreska artysty oddziela czasem dwie epoki sztuki”, lecz czy artystyczne różnice międzypokoleniowe będą aż tak wyraźne? Przekonajmy się sami podczas wernisażu w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w najbliższy piątek (20 stycznia) o godzinie 17 przy Rynku Nowomiejskim 17. Wystawę można oglądać do 16 lutego