19 października o godzinie 12.00 w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury odbędzie się uroczyste podsumowanie 19. edycji organizowanego przez toruńską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Główną ideą tego ważnego, znanego na całym świecie konkursu jest zainteresowanie jego uczestników problemem ochrony środowiska i otaczającej nas przyrody, stąd wśród jego sponsorów znaleźli się między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe.

Hasło tegorocznego konkursu: „Harmonijna różnorodność” pozwalało jego uczestnikom zaprezentować całe bogactwo otaczającego nas świata, mnogość form, kalejdoskop kształtów i kolorów. Autorów prac zachwyciły nie tylko oglądane w różnych porach roku krajobrazy, pachnące kwiatami łąki, zielone pola i lasy, tętniące życiem niezliczonych stworzeń głębiny mórz i oceanów, zwierzęta i rośliny. Inspiracją były też miejsca dobrze im znane, najbliższe otoczenie, szkoła, dom, codzienne życie rodzinnych miast i wsi. Często sięgano do wspomnień i marzeń.  Elastyczna formuła konkursu stwarza szerokie pole do dziecięcej wyobraźni, daje możliwość realizacji interesujących pomysłów.

Na wystawie pokonkursowej obejrzeć można ponad tysiąc spośród przeszło czternastu tysięcy nadesłanych z 49 krajów prac. Wśród nich znalazły się malarskie, rysunkowe i graficzne realizacje z tak egzotycznych krajów jak Bangladesz, Brazylia, Brunei, Indonezja, Korea, Singapur, Sri Lanka czy Tajlandia. Po raz pierwszy swoje prace do Toruniu przysłały dzieci z Peru.

Międzynarodowe jury przyznało 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych. Ponadto trzy instytucje zostały wyróżnione nagrodami specjalnymi za najciekawsze kolekcje prac. Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego uhonorowany został prężnie działający ośrodek ze stolicy Bangladeszu. Jest to Painting for Children at Uttara Annex of Aliance Francaise de Dhaka.  Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia otrzymała Zakladna umelecka skola w Dolnym Kubinie na Słowacji, a Nagroda Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka trafi do estońskiej szkoły Tallinna Vanalinna Kunstikeskus.

Wystawę pokonkursową można oglądać w obu siedzibach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: od 20 października do 4 grudnia w salach przy Rynku Nowomiejskim 17, do 30 listopada w filii Galerii przy ul. Kościuszki 41/47.

 

KATALOG

 

Listy laureatów:

Nagrody i wyróżnienia

Zestaw wystawowy

 

Dodatkowe informacje o wystawie na stronach: